„Na zawsze Różany” pod choinkę

 

Już straciłam nadzieję, że ostatni tom sagi o Różanach ukaże się w tym roku, tymczasem Wydawnictwo JAK spełniło moje marzenie i przygotowuje kolekcjonerską edycję piątego tomu cyklu – Na zawsze Różany. Tego wydania nie będzie w księgarniach – można je kupić, wchodząc na stronę Wydawnictwa JAK: http://www.wydawnictwojak.pl/rozany/na-zawsze-rozany-detail

Wydanie kolekcjonerskie można kupować od 10 listopada. Będzie w sprzedaży do końca lutego, a wysyłka kupionych egzemplarzy rozpocznie się w połowie grudnia.

Książka to dla mnie najlepszy prezent pod choinkę. Za oknem śnieg, w domu pachnie świerk albo jodła, zmierzch zapada wcześnie – nic tak wtedy nie smakuje, jak herbata z cynamonem i dobra książka.

*

Na zawsze Różany to piąta i ostatnia część cyklu. Akcja powieści rozgrywa się współcześnie w Różanach, a także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Indiach, retrospekcje zaś przenoszą czytelnika do powojennych Niemiec, Związku Radzieckiego oraz Krakowa z lat 50. i 60.
Zosia znajduje w starym kalendarzu swojej niani nazwiska i adresy ludzi, z którymi pani Zuzanna kiedyś korespondowała, i postanawia zaprosić ich na swój ślub z Erykiem. Nie wie, jak wiele wspomnień poruszą te zaproszenia i ile tajemnic dzięki nim się wyjaśni.
Nie wie, kim dla pani Zuzanny była Marynia Fischer – koleżanka z kamienicy na Stradomiu i ze szkoły pielęgniarek – ani jak wiele dla niej znaczył Aleksander Bach, brat Wiery, który razem z rodzicami i Wierą wyemigrował do Ameryki Południowej w 1937 roku, a kilkanaście lat później wrócił do Polski z tajną misją.
Nie wie także, że Natalia, którą Eryk odtrącił, poprzysięgła mu zemstę i że nie cofnie się przed niczym.

Na zawsze rozany_v1.indd

 

Cykl Różany składa się z pięciu tomów:
1. Droga do Różan
2. Wiosna w Różanach
3. Tylko dzięki miłości
4. Bądź przy mnie
5. Na zawsze Różany

Opublikowano Blog | 1 komentarz

„Na zawsze Różany” odcinek 4

 

10

Nie miała na Rakowicach rodzinnego grobowca. Jej dziadkowie, pradziadkowie i prapradziadkowie byli pochowani na Powązkach i w Stanisławowie, który teraz nazywał się Iwano-Frankowsk, Kazia nie miała grobu, rodziców zaś sama pogrzebała w płytkiej mogile na cmentarzyku w środku tajgi.
Kiedyś użalała się nad sobą, bo we Wszystkich Świętych nie miała gdzie zapalić im świeczki. Teraz myślała, że to nie ma znaczenia. Zmarli są przede wszystkim w nas, dopiero potem w ziemi. Albo gdzieś na dnie morza, jak jej siostra.
Kazia… Były chwile, gdy jej zazdrościła. Kiedy ledwie powłócząc nogami, szła na wyrąb, gdy ramiona paliły ją żywym ogniem od ciągnięcia długiej piły, od mrozu schodziła skóra z twarzy i pękały ręce, albo gdy pokaleczonymi dłońmi zbierała bawełnę pod palącym słońcem, myślała, że wolałaby umrzeć tam, na barce, przytulona do mamy, tak jak jej siostra.
Doleciał ją zapach rozgrzanych sosnowych igieł i wydało się jej, że czuje woń żywicy. Tak pachniał słannik, wywar z jedliny, najtańszy środek przeciwko cyndze. Ciemnobrązowy jak miód i w pierwszej chwili słodkawy, potem tak wstrętny, że sztuką było opanować odruch wymiotny. Komuniści odebrali jej nie tylko rodziców, siostrę i młodość, także radość ze spacerów po lesie i z zapachu choinki.
Przyspieszyła kroku. To już gdzieś tu. Nie była na tym cmentarzu od pięćdziesiątego ósmego roku, gdy wyjechała do Ameryki, bo przysięgła sobie, że jej noga nie postanie na ziemi, nad którą władzę mają komuniści. Dotrzymała słowa. Strach jest silnym bodźcem.
Nawet teraz, po tylu latach, gdy wysiadła z samolotu na Okęciu, bolał ją żołądek i czuła ucisk w gardle. To nie było wzruszenie ani radość z powrotu do ojczyzny, tylko zimny, lepki strach.
„Zostawili w twojej duszy głębokie ślady walonek”, powiedział jej kiedyś Aleksander.
Zatrzymała się, wyprostowała plecy i kilka razy głęboko odetchnęła. Nie da się. Nie pozwoli, by ciągle padał na nią cień tamtych lat. Polska znów była wolna, od roku należała do Unii Europejskiej, a ona, Marynia, była obywatelką amerykańską. Nic jej nie mogli zrobić.
Przy grobowcu Hulewiczów ktoś stał. Wysoki, bardzo szczupły, w świetnie skrojonym letnim garniturze. Siwe włosy lśniły w słońcu.
Aleksander.
Zdajemy sobie sprawę, jacy jesteśmy starzy, dopiero gdy zobaczymy kogoś z naszej młodości.
Odwrócił głowę na głos jej kroków.
– Dzień dobry, Maryniu. Pięknie wyglądasz.
Przełknęła ślinę. Kiedyś za ten jego uśmiech dałaby się pokroić żywcem.
– Dzień dobry. Skąd się tu wziąłeś? Myślałam, że zobaczyłam ducha.
– Nie boisz się duchów, prawda?
– Zawsze mówiłeś, że boję się tylko Boga i komunistów.
Roześmiał się, a ona mu zawtórowała.
Podszedł, objął ją i ucałował w oba policzki. Na chwilę zamknęła oczy.
– Dostałaś list od córki Stasia?
– Skąd wiesz?
– Domyśliłem się.
– Nadal pracujesz w Mosadzie?
– A ty ciągle swoje. Ile razy mam ci powtarzać, że jestem dziennikarzem. A właściwie już tylko emerytem.
– Akurat.
– Jedziesz na ten ślub?
– A ty nie?
– Jestem za stary na takie imprezy.
– Kokiet.
Znów się uśmiechnął.
– Nie mów nikomu, że byłem w Krakowie.
– „Byłem”?
– Jutro wracam. No, może pojutrze.
– Jak tam jest? Nigdy nie byłam w Izraelu.
Nie miała odwagi pojechać. Choć wiele razy wyobrażała sobie, że tam mieszka. Z nim.
– Gorąco. Dużo piasku, trochę za mało wody. Ale mamy wszystko, całkiem jak w Ameryce. – Mrugnął do niej. Jego szarozielone oczy nic się nie zmieniły, choć teraz były otoczone zmarszczkami. – Wszystko oprócz poziomek. Mamy drzewa poziomkowe, tylko że ich owoce z poziomkami nie mają nic wspólnego.
– Pamiętasz, jak Zuzia mówiła, że nie mogłaby mieszkać w Anglii, bo tam nie ma robaczków świętojańskich?
– Pamiętam.
Marynia spojrzała na niedawno wykuty napis, błyszczący nowością na szarym kamieniu: „Zuzanna Hulewicz 1920–2004, Stanisław Borucki 1935–2004. Najukochańsi. Niech spoczywają w pokoju”. Wyjęła z torebki znicz i zapalniczkę.
– Ciągle palisz?
– Nie, już dawno rzuciłam. Ale lubię tę zapalniczkę i zawsze mam ją w torebce.
Tak jak dwa cukierki, które zastąpiły skórkę z chleba, która zastąpiła kromkę chleba.
– Byłeś na pogrzebie?
– Nie.
– Ale wiedziałeś, że umarła?
– Tak, tylko było już za późno, żeby przyjechać.
– Ja się domyślałam, ale dowiedziałam się dopiero z listu córki Stasia.
– Nie pisałyście do siebie z Zuzanną?
Marynia spuściła głowę.
– Ja rzadko. Coraz rzadziej. Czasem dzwoniłam. Bo… rozumiesz… przypominanie sobie o tych, których się tam zostawiło, bolało… Bardzo. Ale jak nie przyszła kartka na Boże Narodzenie, a potem na Wielkanoc… – Pociągnęła nosem.
Objął ją ramieniem.
– Do mnie też pisała na każde święta, a ja nigdy jej nie odpisałem.
On także chciał wyrwać wspomnienia o Zuzannie i o tym mieście jak drzazgę spod paznokcia.
– Właściwie dlaczego wtedy wyjechałeś?
– W trzydziestym siódmym?
– Nie wygłupiaj się. W sześćdziesiątym siódmym.
– Mój kraj toczył wojnę. A gdy jest wojna, to z Izraela się nie ucieka, do Izraela się wraca.
Czasem – bez powodzenia – próbowała naśladować jego ton: przyjacielski, a jednocześnie ucinający wszelkie pytania.
Gdzieś niedaleko stukał dzięcioł, ćwierkały ptaki, zza muru słychać było szum przejeżdżających aut.
Marynia czuła na ramieniu dłoń Aleksandra, drugim ramieniem dotykała jego boku i walczyła z sobą, żeby nie objąć go w pasie, nie przytulić się mocniej… Podobał się jej zapach jego perfum. Jakich używał kiedyś? Nie mogła sobie przypomnieć.
Chciała go o to zapytać, o to i o tysiąc innych rzeczy, ale milczała, bo nie wiedziała od czego zacząć. Nie widzieli się… ile właściwie? Mozolnie obliczyła w pamięci. Czterdzieści siedem lat.
– Gdzie się zatrzymałaś?
– U przyjaciół mojej kuzynki. Mają duży dom w Borku Fałęckim. A ty?
– W hotelu.
– Pewnie w Sheratonie.
– Zgadłaś.
– Nic się nie zmieniłeś.
Przytulił ją na moment, a potem opuścił rękę.
Co teraz? Pożegnają się i już nigdy go nie zobaczy?
– Masz czas po południu? Może dałabyś się zaprosić na kolację?
– Z przyjemnością.
– Na Świętej Gertrudy koło dawnego Royalu jest dobra restauracja. Może tam?
– Jeśli mówisz, że dobra, to na pewno już ją sprawdziłeś.
– Znasz mnie lepiej, niż myślałem. Przyjechać po ciebie? – I zanim zdążyła się odezwać, sam sobie odpowiedział: – Nie, wolisz przyjechać tramwajem.
Roześmiała się.
– Znasz mnie lepiej, niż myślałam.

*

Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej czuwał nad miastem z wysokości Góry Borkowskiej jak w czasach jej dzieciństwa. Ale sama Góra się zmieniła: wydawała się Maryni niższa i znikły z niej asfaltowe fałdy. Kiedyś asfalt spływał na upale jak lody z patyka i tworzył garby, a opony zostawiały w nich głębokie ślady. Jezdnia była poznaczona kołami jak piaszczysta wiejska droga, tylko trwalej.
Niebieskie tramwaje. Teraz nie kołysały się na boki i nie zgrzytały potępieńczo na zwrotnicach. Oczywiście nie było już otwartego pomostu z ozdobną kutą kratą ani siedzącego wysoko konduktora z równymi stosikami monet na odpowiednio wyżłobionej deseczce, który wołał: „Kto z państwa nie ma jeszcze biletu!?”, zgarniał monety do skórzanej torby, odchylał na bok deseczkę i schodził ze swego tronu między pasażerów.
Nie było zakładów Solvaya i ulicy Zakopiańskiej nie przecinały tory kolejki wąskotorowej. Marynia pamiętała wysokie fabryczne budynki z szarymi od pyłu oknami, dymiące kominy i grubą kobietę bez wieku, która wkraczała na jezdnię z czerwoną chorągiewką i zatrzymywała ruch, gdy na Zakopiańską wjeżdżała mała lokomotywa ciągnąca sznur wagoników wypełnionych popielatym kamieniem wapiennym z Zakrzówka.
Nad klasztorem w Łagiewnikach górowała nowa wieża, którą gospodarze Maryni nazywali wieżą Barad Dur i trudno było odmówić im racji. Rondo Matecznego było całkiem nowe, za to niezmieniona pozostała wąska ulica Kalwaryjska z rzędem niskich, kiedyś podmiejskich domów i schodami prowadzącymi na wzgórze Krzemionek. Nic się nie zmienił most Marszałka Piłsudskiego ze stalową kratownicą, której w dzieciństwie się bała, bo myślała, że może nagle opaść i przygnieść idących mostem ludzi.
Ulica Krakowska zaczynała się ogrodem otoczonym murem, za którym nie było już jednak wielkiego domu dla starców żydowskich. Trwał za to kościół Bonifratrów, którego fasadą zachwycał się ojciec Maryni. Zawsze, kiedy tędy przechodził, zatrzymywał się na chwilę, a zdejmując kapelusz, oddawał hołd, jak mówił, Bogu i Placidiemu, który zbudował to cudo.
Podcienia po lewej zaskoczyły ją jak zwykle, bo przebito je w czasie wojny i po raz pierwszy zobaczyła je w pięćdziesiątym siódmym roku, ale widok po prawej, na wieżę ratusza na Wolnicy, był taki sam jak kiedyś.
Kraków znów był czysty, prawie jak przed wojną, a ona siedziała w nowoczesnym wagonie, z nosem niemal przyklejonym do szyby. Nie wiedziała, że tak za tym wszystkim tęskniła.
„Kraków, jestem w Krakowie”, powtarzała w myślach. Młodość Ameryki budziła w niej niepokój, wiek Krakowa dawał poczucie bezpieczeństwa. Pozwalał myśleć, że te strzeliste kościelne wieże, secesyjne kamienice i kawiarnie ze stolikami o marmurowych blatach istniały i będą istnieć zawsze, a ona razem z nimi.
Tramwaj pokonał zakręt za Wolnicą i Marynia zobaczyła Stradom. Wstała i skierowała się do drzwi. Serce biło jej mocno, ale się nie wahała. Do restauracji, w której umówiła się z Aleksandrem, był jeszcze jeden przystanek, miała jednak dość czasu, żeby ten kawałek przejść pieszo.
Szła powoli, bo brakowało jej tchu. Tu była kwiaciarnia, tam księgarnia, pasmanteria, delikatesy, kiosk, kino, krawiec, cukiernia. Nie było żadnej z tych rzeczy, ale ona je widziała. W tym okrągłym kiosku na rogu Świętej Agnieszki tatuś kupował gazety, w tamtej cukierni ona zawsze zamawiała napoleona, a Kazia ptysia z bitą śmietaną. Różowy krem, chrupiące francuskie ciasto rozdzielające się na delikatne listki… Kiedyś zamówiła sobie podobne ciastko w Nowym Jorku, ale smakowało inaczej niż to ze Stradomia.
Brama jej kamienicy była zamknięta. Stara klamka została wymieniona na elegancką gałkę. Przy guzikach błyszczącego nowością domofonu nie było nazwisk.
Nie były jej potrzebne. Pod trójką mieszkała Zuzia, pod czwórką Iza, a ona pod piątką.
Zakręciło się jej w głowie i musiała się oprzeć o bramę. W tym samym momencie brama się otworzyła i Marynia byłaby upadła, gdyby ktoś jej nie podtrzymał. Aleksander.
Nie zapytał, skąd się tu wzięła.
– Chcesz wejść do siebie na górę? To znaczy do Doliwów? – spytał cicho.
Przecząco pokręciła głową.
– Chciałabym zobaczyć sień.
Szerzej otworzył drzwi.
Czas się cofnął i nagle znów był trzeci września trzydziestego dziewiątego roku. Tatuś pakował do samochodu ostatnią walizkę. Pomagał mu jego kuzyn Paweł Doliwa, który spędzał wakacje w Rabce, a teraz zabierał ich do swego majątku pod Stanisławowem, gdzie rodzice postanowili przeczekać wojnę. Mama i Kazia już siedziały w aucie, a ona stała w bramie, wahając się, czy do nich dołączyć, czy pobiec z powrotem na górę, schować się w szafie i nie pozwolić się wywieźć z Krakowa. Odwróciła wzrok od ponaglającej ją gestem mamy i spojrzała przez ramię na drzwi na podworzec, ciemnobłękitną posadzkę, marmurowy stopień i drzwi z kolorowymi szybkami prowadzące na schody…
– Dobrze się czujesz?
Głos Aleksandra przywrócił ją do rzeczywistości.
Posadzka w sieni była teraz antracytowa, drzwi na podworzec nowe, zostały tylko te z kolorowymi szybkami, prowadzące na marmurowe schody.
To już nie był jej dom. A gdyby zapukała do środkowych drzwi na pierwszym piętrze, nie otworzyłaby jej Zuzia. Trzeba się pogodzić z przemijaniem.
– Chodźmy – szepnęła.
Wzięła Aleksandra pod ramię. Brama zamknęła się za nimi bezszelestnie.
Chodnik był równy, prawie jak przed wojną, i Marynia szła bez potykania się, choć niewiele widziała przez łzy.
Obeschły, gdy doszli do Wawelu, i wtedy spojrzała na Aleksandra.
– O nic nie pytasz?
– Nie muszę – odrzekł i mocniej przycisnął jej rękę.
Dopiero teraz zauważyła, że niósł bukiet. Gladiole, goździki, cynie i astry. Taki sam kupił dla niej na powitanie we wrześniu pięćdziesiątego siódmego, gdy wracała ze zsyłki. Pamiętał.
Chyba usłyszał jej myśli, bo powiedział:
– Dam ci ten bukiet dopiero w restauracji. Jest dość ciężki.
Skręcili w Świętej Gertrudy. Restauracja była tuż za rogiem.
Kelner zaprowadził ich do stolika, podał karty, przyniósł wazon na kwiaty.
Marynia spojrzała na stronę ze specjalnością zakładu i uśmiechnęła się do Aleksandra.
– To dlatego mnie tu zaprosiłeś?
– Zgadłaś.
– A co ty będziesz jadł?
– Mają dobre sznycle wiedeńskie.
– Paniczyk – powiedziała, ale zabrzmiało to miękko, nie złośliwie.
Aleksander skinął na kelnera.
– Dla pani golonka z pieca i duże piwo, Żywiec, dla mnie sznycel po wiedeńsku. A wcześniej to, co zamówiłem, rezerwując stolik.
Kelner skłonił głowę i odszedł.
– Co wcześniej zamówiłeś?
– Zobaczysz.
Nie musiała czekać. Wiedziała. Szampan i truskawki. Tym ją żegnali, gdy wyjeżdżała do Ameryki.
– Co u Miszy? – spytał.
– Odziedziczył fabrykę po Ryszardzie i ją prowadzi. Dobrze mu idzie. Poza tym jest bardzo troskliwym ojcem. Może Zuzia ci pisała, że ma dwóch synów i córkę. Lena to moja ulubienica. Mieszka teraz w Nowym Jorku. Jestem babcią, a wyobraź sobie, że niedługo zostanę prababcią, bo żona Borysa spodziewa się dziecka.
– Gratuluję! Cieszę się, że masz tak udaną rodzinę – powiedział, chociaż ani Richard junior, ani Borys, ani Lena nie byli jej wnuczętami, bo Misza nie był jej synem.
– Lubiłam Ryszarda. To był niezwykły człowiek.
Kiedyś jej opowiedział, w jaki sposób został właścicielem stalowni. Był już wtedy Richardem Sage, a nie Ryszardem Sagiewiczem, który wstawał codziennie o czwartej rano i rozwoził gazety. Po pięciu latach takiego życia zrozumiał, że w Ameryce nie ma miejsca dla drobnego biznesmena, który w dodatku jest przyjaźnie nastawiony do świata. Mały się nie liczy, chyba że dyszy chęcią wykończenia konkurenta i zdobycia monopolu. Wygrywa ten, kto pierwszy wyciągnie pistolet, bo jedenaste amerykańskie przykazanie brzmi: sięgaj po cudze.
Za uskładane w ciągu pięciu lat sprzedaży gazet pieniądze ubrał się elegancko, potem kupił narty i pojechał do Sun Valley w Idaho. Tam wypatrzył Mary Field, starszą od siebie o osiem lat córkę bogatego przemysłowca Jamesa Fielda. Najpierw ją uwiódł, a potem się jej oświadczył podczas zjazdu z Dollar Mountain.
– Był Polakiem i pewnie cię rozumiał – powiedział Aleksander. – Z Amerykaninem byłoby gorzej.
– Mary, żona Ryszarda, była amerykańska w każdym calu.
Długonoga, o pięknych zębach, zdrowej cerze i pustych oczach.
– Nigdy nie była w Europie i nie miała pojęcia, co tu się działo, prawda?
– Nie lubiła Europy ani Europejczyków. Zawsze powtarzała, że to malutki, klaustrofobiczny kontynent, na którym trudno oddychać, a Europejczycy są nudni i brak im ducha przedsiębiorczości. Od pokoleń tkwią w jednym miejscu i boją się z niego ruszyć.
– Nie ma to jak kategoryczne opinie o czymś, o czym nie ma się pojęcia.
– Ludzie tacy są. Nie tylko Amerykanie.
– Racja. Oni za to celują w obojętnej życzliwości i rozmowach o niczym.
– Zuzanna by powiedziała, że tam nie ma metafizyki.
Pili szampana, jedli truskawki, prawie tak smaczne jak czerwcowe, i co drugie zdanie zaczynali od „pamiętasz”: „Pamiętasz szwajcarską altanę w parku Bednarskiego?”, „A pamiętasz lodowisko w parku Krakowskim?”, „Pamiętasz lody cytrynowe u Włocha na Szewskiej?”, „A makagigi?”, „A targ na Dietla? Chłopów wołających rano: »Masło! Jaja! Kurczęta!«?”.
Kelner przyniósł Maryni golonkę i piwo. Spróbowała i głośno westchnęła.
– Dawno nie jadłam czegoś tak pysznego.
Na deser zamówiła pierogi z borówkami. W domu zażyje coś na trawienie.
Przy kawie i metaksie spytała:
– Właściwie dlaczego wyemigrowaliście do Boliwii, a nie do Palestyny?
– Tam ojciec miał kuzynów. Wtedy do Palestyny jechali tylko biedacy, którzy nie mieli nic do stracenia. Niewykształceni, za to umiejący ciężko pracować w polu. Poza tym mój ojciec nie uznawał ruchu syjonistycznego. Powtarzał słowa swego ojca, że dopiero jak przyjdzie Mesjasz, to Palestyna będzie dla Żydów. Nigdy nie wrzucał pieniędzy do puszki Keren Kajemet le’Israel, wiesz, na fundusz wykupywania ziemi od Arabów.
– Miał rację. Jak tak można przyjść po dwóch tysiącach lat i powiedzieć: „To jest nasza ziemia”?
– Wtedy się nad tym nie zastanawiałem. Marzyłem o miejscu, gdzie będę u siebie.
– I co?
– Marzenia rzadko się spełniają.
– Wiem coś o tym. – Alkohol krążył w jej żyłach, dlatego ciągnęła dalej: – Wiedziałeś, że… że się w tobie durzyłam? – Mimo wszystko nie miała odwagi powiedzieć: „że cię kochałam jak nikogo wcześniej i nikogo później”.
Uśmiechnął się tym swoim jedynym na świecie uśmiechem. Poczuła mrowienie w dole brzucha.
– Zdawało ci się, bo jak każda dziewczyna marzyłaś o miłości.
– Miałam trzydzieści pięć lat.
– Naprawdę?
Powinna dać spokój. Ale właściwie dlaczego. Miała już swoje lata i mogła robić, co jej się podobało. Starym kobietom wszystko wolno. Inaczej każda w dniu, w którym przekroczyła siedemdziesiątkę, wkładałaby głowę do piecyka gazowego.
– Dlaczego Zuzia, a nie ja?
Uśmiech zawsze pojawiał się najpierw w jego oczach, potem unosiły się kąciki ust.
– Nigdy nie dajesz za wygraną, co?
– Jak inaczej przeżyłabym przy rąbaniu tajgi?
Wziął jej dłoń w swoją i lekko uścisnął.
– Dlaczego nie ty? Kto to może wiedzieć. Bo utraciłaś niewinność? Zesłanie zmieniło cię w nihilistkę. Gorączkowo pragnęłaś szczęścia, bez względu na okoliczności. Tylko że tak naprawdę nic nie było w stanie cię ucieszyć, tak jak nic nie mogło cię zszokować. Za dużo widziałaś.
Zabolało. Nie takie jednak rzeczy przełykała bez mrugnięcia okiem.
– Nigdy o niej nie zapomniałeś, prawda?
– Jakżebym mógł. Była moją żoną.
– Ale chyba wiedziałeś, że przed tobą był Joachim, no i Piotr, jej dziewczęce zadurzenie.
– To była miłość, nie zadurzenie.
– Więc wiesz, że dostały ci się tylko okruchy.
– No, jeśli to były okruchy…
Na każde pchnięcie szpadą odpowiadał ciosem topora, w dodatku nie zdając sobie z tego sprawy.
Spojrzał przez Marynię jak przez szybę i uśmiechnął się tak, jakby po miesiącu błądzenia po pustyni zobaczył oazę.
Marynia nagle poczuła się zmęczona. Zapragnęła znaleźć się w domu, w swoim łóżku, gdzie nikt nie usłyszy jej płaczu.
Otworzyła usta, by poprosić Aleksandra, żeby ją odwiózł, gdy przypomniała sobie, że miała go zapytać o jeszcze jedną rzecz.
– Na lotnisku w Nowym Jorku zdarzyło mi się coś dziwnego. Usłyszałam, jak wzywają pasażerkę Susannah Hamilton von Ebert. Samolot na nią czekał. Zdążyła w ostatniej chwili.
– Zawsze czekają na pasażerów pierwszej klasy.
– Skąd wiesz, że leciała w pierwszej?
– Nigdy nie lata inaczej.
– A ty wiesz to wszystko, bo byłeś dziennikarzem?
– Dziennikarz musi być dobrze poinformowany.
– No tak… To jego córka?
– Wnuczka.
– Czy… czy Joachim żyje?
– Umarł w pięćdziesiątym czwartym roku.
– Zuzanna wiedziała?
– Sam jej o tym powiedziałem.
– Po wojnie nigdy o nim nie wspominała. Gdy ją o niego zapytałam, powiedziała, że wyjechał do Szkocji, ożenił się i zapomniał o niej.
– Wtedy tak myślała. Ale to nie było tak.
– A jak?

Opublikowano Blog | 1 komentarz

„Na zawsze Różany” odcinek 3

 

6

Obiecał sobie, że już nigdy nie pojedzie do miasta, które śniło mu się prawie co noc. Był za stary – i na dalekie podróże, i na ból serca. Kiedy Medinat Israel, Państwo Izrael, wysłało go do Jugosławii i pewnego majowego dnia, dawno temu, stał na zagrzebskiej ulicy, czekając na tramwaj, poczuł nagły skurcz w gardle: ulica wyglądała jak Stradom. Od tamtej pory unikał austrowęgierskich miast. Wszystkie – Wiedeń, Budapeszt, Zagrzeb – były podobne do miasta jego młodości.
Nastawił budzik na piątą, ale obudził się wcześniej. Starzy ludzie nie potrzebują dużo snu. Wstał, otworzył żaluzje i patrząc na kępę drzew pomarańczowych i na kwitnące przez cały rok i dlatego niemające żadnego uroku kwiaty, odmówił poranną modlitwę. Kiedyś zaczynał dzień od tradycyjnej hebrajskiej formułki: „Baruch sze’lo asani goj, baruch sze’lo asani isza, baruch sze’lo asani ewed”. Błogosławiony bądź za to, że nie stworzyłeś mnie gojem, błogosławiony bądź za to, że nie stworzyłeś mnie kobietą, błogosławiony bądź za to, że nie stworzyłeś mnie niewolnikiem. Teraz po prostu dziękował, że się obudził. Niektórzy woleliby umrzeć we śnie. On chciał spojrzeć śmierci prosto w oczy i poczuć, jak to jest, gdy dusza i myśl oddzielają się od ciała.
W czterdziestym szóstym roku Sycylijczycy wyrzucili go ze statku do morza, po tym jak odmówił robienia z nimi interesów i broń dla żydowskiej partyzantki walczącej z Brytyjczykami w Palestynie nadal kupował od neapolitańskiej camorry. Kiedy wyciągnął ostrze ukryte w pasku od spodni i przeciął linę z przywiązanym do niej kawałem szyny, i gdy lekki i wolny płynął w górę, w stronę powierzchni lśniącej od księżycowego światła, był szczęśliwy. Po prostu szczęśliwy. Chyba tak czuje się dusza, gdy się pozbędzie ciężaru ciała i leci gdzieś wysoko, w stronę gwiazd i księżyca.
Bo jego dusza na pewno nie będzie przez siedem dni uparcie wracać z cmentarza do domu. Nie ma do kogo.
I co dalej? Ogród Edenu? Nawet jeśli jest, to on go nie zobaczy. Będzie tylko Sąd: sala rozpraw, długa lista grzechów, wyrok. A potem trzask zamykanej bramy do Raju, miejsce w tłumie przed bramą i wieczny żal, że trzeba tu zostać na zawsze.
Niedługo się przekona, co jest po tamtej stronie. Bo jest już stary.
Stary, stary, kiedy w końcu przestanie to powtarzać.
Zadzwonił budzik.
Aleksander go wyłączył i poszedł do łazienki.
Po raz pierwszy od wielu miesięcy przyjrzał się sobie uważnie w lustrze.
Kiedyś był silny jak koń i uchodził za przystojnego. Nie przejmował się swoim ciałem, bo nigdy nie sprawiało mu kłopotu. Zawsze mógł na nim polegać i w jakiś sposób go rozpieściło, nie przygotowało do niemocy.
Co by powiedziała Zuzanna, gdyby go teraz zobaczyła?
„Olek!? To ty?” „Poznałaś mnie”. „Nic się nie zmieniłeś. No, może trochę”. „Na korzyść, mam nadzieję”. Uśmiechnęła się łobuzersko. „Oszpetniał, sczerniał, schudł, ale jakoś dziwnie wyszlachetniał”.
Ile lat minęło od chwili, gdy go przywitała cytatem z Mickiewicza w wilgotnej, zliszajonej sieni na Stradomiu? Prawie pięćdziesiąt.
Ręce trzęsły mu się bardziej niż zwykle i golenie było prawdziwym wyczynem.
Hila, zrzędząc jak zawsze, spakowała mu wczoraj walizkę i zanim wyszła do domu, przygotowała ubranie na drogę. Chyba jej się wydawało, że jak jej matka służy u baronowej Rotszyld na Judengasse we Frankfurcie. W jej obecności nie odważyłby się przekroczyć progu własnej kuchni i nigdy nie komentował owijania każdej rzeczy wkładanej do walizki w szeleszczącą bibułkę.
Poprawił węzeł jedwabnego krawata i jeszcze raz spojrzał do lustra.
– Jesteś starym głupcem – powiedział do swego odbicia. – Szykujesz się jak na wesele, a jedziesz na cmentarz.

*

Na lotnisko Bena Guriona miał ponad dwadzieścia kilometrów. Ile razy na nim był? Sześć, może siedem. Kiedyś latał wyłącznie z Sde Dow, leżącego tuż obok Ramat Awiw, gdzie mieszkał od prawie czterdziestu lat. Dziś, w dobie satelitów, wszyscy wiedzieli, że obok cywilnego lotniska jest tam baza sił powietrznych Izraela, jednak w latach czterdziestych, gdy ją budowano, była to chroniona strefa. Przypomniał sobie pas startowy biegnący wzdłuż szerokiej piaszczystej plaży. Prawie takiej jak nad Bałtykiem.
Odsunął tę myśl. Nie po to zamieszkał w mieście, które nie miało jeszcze stu lat, by wspominać dawne czasy.
Wybrał Tel Awiw także dlatego, że przypominał mu Aricę: białe niskie domy, szerokie nadmorskie bulwary, starannie pielęgnowane parki i skwery. Tylko skala była inna: tam widok na Ocean Spokojny i Andy za plecami, tu Morze Śródziemne i teren płaski jak stół – po zniwelowanych wydmach nie zostało ani śladu. Pamiętał te wydmy, tak samo jak wydeptane przez wielbłądy ścieżki, które teraz były ruchliwymi arteriami.
Choroszaja – mruknął taksówkarz, patrząc na idącą chodnikiem młodą żołnierkę, która nawet w workowatym mundurze wyglądała zgrabnie. Amerykański karabin M 16, nonszalancko przewieszony przez ramię, sięgał jej do kostek.
Choroszaja – zgodził się Aleksander.
Russkij? – Taksówkarz odwrócił się do Aleksandra z szerokim uśmiechem.
– Moja mama pochodziła z Odessy. Ja też tam się urodziłem.
Nie dodał, że urodził się w roku, w którym wybuchła rewolucja nazwana później październikową, i że ta rewolucja wygnała jego rodzinę z Rosji. „Dopóki można, mówić prawdę, ale tylko tyle, ile to konieczne” – ta zasada weszła mu w krew.
– Odessa… Byłem tam kiedyś na urlopie. – Taksówkarz zamilkł na chwilę. – Ja jestem z Ufy. Gdy tu przyjechałem, też chciałem osiąść w Tel Awiwie. Ci z Sochnutu pokiwali głowami i powiedzieli: „Be-seder, oczywiście, Tel Awiw, dzielnica Negew”. Nie miałem pojęcia, że tak się nazywa pustynia i że stoją tam baraki bez prądu i wody. Teraz mieszkam w Aszdod. Na Tel Awiw nigdy nie będzie mnie stać, bo nie znam nikogo, kto by mi tu coś skombinował.
Kombina, załatwianie, jedno z pierwszych hebrajskich słów, których uczyli się przybysze. Także porzekadła, że w Izraelu nie trzeba mieć protekcji, wystarczą znajomości.
Jadący przed nimi samochód zwolnił, a potem stanął. Kierowca włączył światła awaryjne i wysiadł, uspokajająco kiwając ręką w stronę aut, które zmusił do zatrzymania się.
Taksówkarz zatrąbił ze złością.
– Z początku myślałem, że auta w tym gorącu psują się częściej niż u nas – powiedział. – Do głowy mi nie przyszło, że można tak się zatrzymać, żeby skoczyć do sklepu.
Z rykiem klaksonu ominął przeszkodę i wcisnął się na lewy pas tuż przed skrzyżowaniem. Wymuszanie pierwszeństwa szło mu tak dobrze, jakby tu się urodził. I jak sabra, a nie olim chadaszim, przybysz, trzymał dłoń na klaksonie, by zacząć trąbić, gdy tylko się zapali zielone światło.
Polanija – taksówkarz przeszedł na hebrajski, wskazując głową na dziewczynę przechodzącą przez ulicę.
Miała zgrabne nogi, szeroką słowiańską twarz, zadarty nos, jasne oczy i blond włosy.
– Tak? A może Czeszka albo Rosjanka?
– Za ładna. – Taksówkarz się odwrócił i puścił oko do Aleksandra. – I niech pan popatrzy, jak idzie i jaką ma wyniosłą minę.
Nie mówił Aleksandrowi „ty”, jak to w Izraelu było w zwyczaju. Po tym też poznawało się przybyszów.
– Wie pan, co to jest, gdy osiem Polek siedzi w kręgu?
– Nie.
– Igloo. – Taksówkarz roześmiał się głośno z własnego dowcipu. – A wie pan, ile Polek potrzeba, żeby wymienić żarówkę?
– Ani jednej, bo od czego ma męża pantoflarza?
– Dobre! Ale ja to znam inaczej. Ani jednej, bo powie: „Nie szkodzi, będę siedzieć w ciemnościach i cierpieć”. A jaka jest różnica między Polką a terrorystą?
Aleksander przestał słuchać. Od czasu do czasu kiwał głową i uśmiechał się, gdy taksówkarz wybuchał rżącym śmiechem.
Na skrzyżowaniu zatrzymał się przy nich motocyklista w koszulce z napisem „Maccabi Tel Awiw”.
Aleksander patrzył na jego opalone ramiona. Zazdrościł mu sprężystych mięśni pod młodą skórą. Dla tego chłopca nie istniał stary rabiniczny dylemat, czy ciało jest tylko sługą duszy, czy też zdrowe ciało może zapewnić zdrowie duszy. Pewnie nawet nie słyszał o „muskularnym judaizmie” i o jego twórcy Simonie Südfeldzie, który jako piętnastolatek porzucił studiowanie Tory, zadeklarował przynależność do narodu niemieckiego, zmienił nazwisko na Nordau, ożenił się z protestantką i miał do tego tyle szczęścia, że umarł szesnaście lat przed wybuchem wojny. Ojciec Aleksandra podziwiał Maxa Nordaua. Nie tylko jego działalność w Światowej Organizacji Syjonistycznej, także jego publicystykę, a nawet wiersze. „Cienkie trzciny grzechoczą na wietrze, trzepoczą postrzępione liście krzewów”… Jak to dalej szło? „A przerażona noc wzdryga się na krzyk brązowej sowy”.
Kiedyś Aleksander uważał wiersze Nordaua za grafomanię, dziś oceniał je łagodniej. Poszedł nawet na jego grób na Starym Cmentarzu w Tel Awiwie.
Czemu właściwie myślał o nim teraz? Żeby nie myśleć, z czym mu się kojarzy nazwa Maccabi. A raczej Makkabi.
Makkabi i Jutrzenka. Dwa krakowskie żydowskie kluby prowadzące świętą wojnę. Piłkarze Makkabi w koszulkach w biało-niebieskie pasy, Jutrzenki w biało-czarnych.
Ojciec kibicował Jutrzence i wziął Aleksandra na mecz z Węgrami, w którym wystawiono piłkarzy z Wisły, Cracovii i właśnie z Jutrzenki. Aleksander miał wtedy pięć lat, ale do tej pory pamiętał każdą minutę meczu – pierwszego, na jakim był w życiu. Przy ryku z piętnastu tysięcy gardeł Polacy rzucili się na Węgrów jak lwy. Stracili trochę animuszu po pierwszej bramce dla Węgrów, w dodatku samobójczej.
Ojciec i jego znajomi nie przestawali skandować: „Jó-zek-Klotz!” i razem z całym stadionem: „Pol-ska-go-la!”. Mimo to Polacy przegrali trzy do zera. Oczywiście Aleksander wolałby wygrać, ale nie przejął się porażką. Co innego było wtedy dla niego ważne. Upoiła go tamta atmosfera: wrzask uniesienia, gdy piłkarze kotłowali się pod węgierską bramką, jęk zgrozy, gdy piłka wpadała do siatki, skandowanie, poklepywanie się po plecach, roziskrzone oczy, zaczerwienione policzki i poczucie, że stadion jest jednym organizmem.
Do dziś nie odżałował, że nie zobaczył meczu rozegranego dwa tygodnie później w Sztokholmie, gdzie Polacy wygrali dwa do jednego, a Józek Klotz z Jutrzenki strzelił karnego. W lewy róg, tuż pod poprzeczką, spokojnie, bez rozbiegu, tak że bramkarz nie zdążył drgnąć.
– … inżynierem, tu jeżdżę na taksówce, ale nie narzekam. Żona pracuje w prywatnym przedszkolu, rosyjskim, dobrze zarabia, po pracy mogę coś obejrzeć na którymś z rosyjskich kanałów, kupujemy w rosyjskich sklepach… Pewnie, że o sowlanut, tolerancji, tylko gadają i każdy sabra uważa się za lepszego od nas. Ale powtarzam sobie to, co zawsze mówił mój dziadek: „Nie martw się, kiedy jest źle, bo będzie lepiej. Ty się martw, kiedy jest dobrze, bo na pewno będzie gorzej”.
Aleksander znacznie zaokrąglił kwotę za kurs i taksówkarz w pierwszej chwili się zawahał, potem jednak powiedział:
– Od kogoś innego bym nie wziął, ale od rodaka…
Wyjął walizkę Aleksandra z bagażnika i zaniósł ją aż do hali odlotów. Niósł, choć miała kółka, jakby wchodząc w rolę numerowego.
Numerowy. Zapomniane słowo nagle wypłynęło w pamięci Aleksandra. Poczuł smak powrotów z wakacji i niemal zobaczył tragarzy na krakowskim dworcu – w burych fartuchach i płóciennych czapkach, dźwigających na skórzanych pasach nieprawdopodobną ilość bagaży i troskliwie układających je w dorożce.
Stewardesa zaprowadziła go do saloniku dla VIP-ów. Siedziało tam tylko dwoje trzydziestoparolatków ze znudzonym dzieckiem i pięciu siwiejących mężczyzn, którzy jedli humus, nabierając go pitą ze wspólnego talerza. Rzucone obok oliwkowe kurtki rezerwistów nie pozostawiały wątpliwości – koledzy z wojska, być może lecący na jakieś spotkanie weteranów.
Aleksander nigdy nie brał udziału w takich zjazdach. Wiedział, że ma opinię „beznadziejnego outsidera”. Od wyjazdu z Krakowa w trzydziestym siódmym roku był człowiekiem bez swojego miejsca na ziemi i nawet wśród towarzyszy broni, za których bez wahania oddałby życie, doznawał nagłych ataków alienacji.
Stewardesa zaproponowała kawę i przekąski, ale podziękował. Od rana czuł ucisk w żołądku i wiedział, że niczego nie przełknie.
Siedzący przy stole mężczyźni spojrzeli na niego. Nie znał żadnego z nich. Na pewno nigdy się nie spotkali, bo zapamiętałby ich twarze.
Chyba jednak odgadli w nim oficera i poczuł, że za chwilę zaproszą go do towarzystwa.
Odwrócił się i podszedł do wielkiego okna, z którego roztaczał się widok na lotnisko. Oparł ręce na metalowej barierce. Była przyjemnie zimna. Chwycił ją rozgrzanymi dłońmi i nagle przeszył go palący ból. Z oczu popłynęły łzy. Ale to było nieważne, musiał się skupić na wytrzymaniu bólu. Zacisnął zęby, by zdusić krzyk.
Znowu było jak wtedy – w listopadzie trzydziestego siódmego i w lutym sześćdziesiątego siódmego roku. Orkiestra na brzegu grała Mazurka Dąbrowskiego, ludzie machali rękami, coś wołali, pasmo szarej wody było coraz szersze, a on stał na pokładzie i z całej siły ściskał zimną stalową barierkę – żeby nie krzyczeć, żeby nie skoczyć do wody i nie wrócić na brzeg. Rozpacz, która go wypełniła, była niemal namacalna. Czuł się tak, jakby ktoś okręcił jego wnętrzności wokół wielkiego świdra, wyrwał je, a potem wypełnił mu brzuch lodem.
Ostry atak nostalgii. Jeden z tysiąca, które przyjdą później, tylko że Aleksander jeszcze o tym nie wie. Jeszcze nie zna ich smaku i dziesiątków odcieni.
Jeszcze tu jest, jeszcze siłą woli próbuje zatrzymać statek, jeszcze sobie wyobraża, jak jednym skokiem pokonuje odległość między burtą a nabrzeżem.
Jego ciało jest mądrzejsze – wie, że to koniec świata. Wygnanie, z którego nie ma powrotu.
Patrz, zapamiętaj, bo już nigdy tego nie zobaczysz.
Podobno przed śmiercią widzi się nagle całą swoją przeszłość. Jakaś jego część właśnie umierała na tym statku i nic dziwnego, że wypełniły go obrazy wszystkich wakacji, wycieczek, harcerskich biwaków i wykapek, włóczęgi po Plantach z kolegami. Poczuł chłód murów Uniwersytetu, zapach bzu kwitnącego na podwórzu i woń świeżo umytych kafli w sieni na Stradomiu…
Otworzył oczy. Mikrobus z tabliczką „Cracow” dla pasażerów business class podjeżdżał do automatycznych drzwi.
Nie ma ucieczki przed wspomnieniami, choćby nie wiadomo jak się starał i myślał o wszystkim, by nie myśleć o najważniejszym: o Zuzannie i o tym, jak ją kochał. Jak nadal ją kocha.

Opublikowano Blog | Skomentuj

„Na zawsze Różany” odcinek 2

2

– Jak było na Madagaskarze? – zapytała Natalia Berg, choć nie była ciekawa odpowiedzi Doroty.
Ta idiotka myślała szablonami, mówiła szablonami i w ogóle używała pięciu słów na krzyż. Jeśli coś jej się podobało, to było megasuper, a jeśli nie, to beznadzieja. Poza tym znała jeszcze „okej” i „nie ma sprawy” – w końcu pracowała w korporacji.
– Megasuper!
„Powie coś o cudownej plaży i dobrym jedzeniu”.
– Cudowna plaża, megasmaczne jedzenie…
„Uprzejma obsługa i wspaniała atmosfera”.
– … fajna atmosfera i superobsługa…
„Były baseny i codziennie chodziłam na plażę oglądać zachód słońca”.
– … cztery baseny, a największy prawie na plaży. Miałam pokój z widokiem na morze. Zachody słońca są tam niesamowite…
Natalia przestała słuchać.
Kartkowała notatki na temat Eryka, które jej dała Dorota po powrocie ze Szwajcarii. Znała je na pamięć, ale powtarzania nigdy dość.
Plan już kluł się w jej głowie, lecz żeby go zrealizować, musiała załatwić jeszcze jedną sprawę rękami Doroty. Gdy ta nudziara skończy relację składającą się z tak wytartych banałów, że błyszczały jak słońce nad Madagaskarem, na pewno jej podziękuje i to będzie dobry moment…
– Jestem ci niesamowicie wdzięczna. Gdybym mogła ci się…
– Mogłabyś – weszła jej w słowo Natalia.
– Naprawdę!?
Radość w głosie Doroty była niekłamana. Natalia o mało nie parsknęła śmiechem. Naiwna i łatwowierna. Nieszczęścia zawsze chodzą parami.
– Utrzymujesz kontakt z Agnes Hassel, tak jak cię prosiłam?
– Pewnie. Od czasu do czasu wymieniamy mejle.
– To dobrze. Chciałabym, żebyś się dowiedziała, jakie plany na najbliższą przyszłość ma jej brat.
– Eryk?
– A ma innego brata?
– No nie…
W telefonie zaległa cisza.
– Tylko jak to zrobić? – Dorota westchnęła głośno.
„Rusz głową, tłumoku”, pomyślała Natalia, a głośno powiedziała:
– Na pewno coś wymyślisz, spryciulko. Może napisz jej o swoim wymyślonym bracie, na przykład że zapomina o całym świecie, gdy w grę wchodzi jego dziewczyna, albo że znów wpadł na jakiś szalony pomysł.
– Okej.
– Napisz jeszcze dziś i od razu zadzwoń, gdy się czegoś dowiesz.
– Nie ma sprawy.

*

Telefon Natalii wibrował w kieszeni żakietu. Wyjęła go ukradkiem i zerknęła na wyświetlacz. Dorota. Nareszcie.
Przez chwilę walczyła z sobą, w końcu odrzuciła rozmowę. Szef nie znosił, gdy ktoś wychodził, choćby na minutę, w czasie jego prezentacji.
Siedziała jak na szpilkach i po raz pierwszy, odkąd tu pracowała, czyli od dwóch miesięcy, pozwoliła sobie na nieuwagę podczas zebrania. Myślała o Eryku. O tym, jak ją potraktował w tej prymitywnej chałupie na zapadłej polskiej wsi. Niemal poczuła chłód nocy i ostry zadzior na balasce płotu, pod którym płakała. Eryk skrzywdził ją bardziej niż kiedyś ojciec, niż von Radunski i Thomas Kross razem wzięci.
– Konkurencja będzie duża, ale to my w niej zwyciężymy. Nie pozwolimy, by Morgan triumfował. – Dyrektor powiódł wzrokiem po pracownikach. – Jakieś propozycje? – spytał.
– Zabić go to za mało. Powinien cierpieć przed śmiercią.
Natalia zorientowała się, że powiedziała to na głos.
Wszystkie głowy zwróciły się w jej stronę, a ona, choć przez chwilę miała ochotę wejść pod stół, wyprostowała się i hardo uniosła brodę.
Szef spojrzał na jej błyszczące gniewem błękitne oczy i zarumienioną twarz.
– No, no, panno Berg, podoba mi się pani bitewny zapał – powiedział z uśmiechem. – Będzie pani szefową zespołu. Proszę swoje słowa przełożyć na konkretny plan. W bardziej poprawnej politycznie formie.

*

– Cześć, Dorota. Nie mogłam odebrać, miałam spotkanie.
– Tak myślałam, że jesteś jeszcze w pracy.
– No i co? Dowiedziałaś się czegoś?
– Pewnie. – W głosie Doroty było słychać triumfalne nutki.
Natalia przez moment zastanowiła się, czy znów jej czegoś nie obiecać. Nie. Co za dużo, to niezdrowo. Madagaskar wystarczy i za tę przysługę.
– Eryk się żeni.
Natalia poczuła się tak, jakby ktoś zdzielił ją kijem. Telefon wypadł z jej ręki.
Żeni się. To było do przewidzenia, a jednak był to jedyny scenariusz, którego nie brała pod uwagę. Dlaczego? Bo nie chciała dopuścić do siebie tej myśli.
Eryk się żeni. Wiadomo z kim.
Przed oczami wirowały jej czarne i czerwone płatki, czuła gorzki smak w ustach i przez chwilę myślała, że zemdleje.
Przycisnęła palce do skroni, nisko schyliła głowę i kilka razy głęboko odetchnęła. Potem podniosła telefon z biurka.
– Halo, Dorota? Coś przerwało, powtórz, co mówiłaś.
– Brat Agnes się żeni.
– To słyszałam. Ślub, jak przypuszczam, w Polsce?
– Skąd wiesz?
Natalia się roześmiała. Sama słyszała, jak sztucznie, ale Dorota była za głupia, żeby przejrzeć jej grę, i aktorską, i tę ważniejszą, której celem była zemsta.
– Łatwo się domyślić. Ta mała intrygantka złapała go i nie puści.
– Szkoda, prawda? Wolałabym, żebyś to ty go złapała.
Natalia poczuła się tak, jakby ktoś wymierzył jej cios w żołądek.
– Przepraszam, szef się dobija. Muszę odebrać. Zadzwonię do ciebie później – powiedziała i się rozłączyła.
„Dlaczego to tak boli – myślała. – Przecież ja go nienawidzę”.
Kiedy jednak przypomniała sobie, jak zmieniają się jego oczy, gdy zaczyna się uśmiechać, jak kiedyś czule ją objął, gdy wyszli z restauracji, i jak potem się całowali, położyła głowę na biurku i rozpłakała się.

*

– Dorota? Cześć.
– No cześć. Już po robocie?
– Coś ty. Ale mam chwilę przerwy. Opowiadaj, czego jeszcze się dowiedziałaś.
„Jeśli znów powie, że Eryk się żeni, to ją zabiję”.
Dorota albo usłyszała nacisk na słowo „jeszcze”, albo znudziło się jej powtarzanie tego samego w kółko.
– Poskarżyłam się Agnes, że brat mnie zaniedbuje i że nie lubię jego nowej dziewczyny, na co mi napisała, że jej bardzo się podoba przyszła bratowa. Podobno jest miła, szczera, bezpośrednia i skromna. Masz pojęcie? Przecież ona mówi o pannie Z. Czy można aż tak nie znać się na ludziach?
„Można. Ty jesteś tego najlepszym przykładem”, pomyślała Natalia.
– A ta jej skromność jak się objawia? – spytała.
– Podobno ślub będzie w wiejskim kościele, wesele u niej w domu, a w podróż poślubną jadą… Nie zgadniesz gdzie.
„Mówi się: dokąd, nieuku”.
– Na… – Dorota dramatycznie zawiesiła głos – na Słowację! Myślałam, że jest bogaty, ale z tego widać, że raczej nie. A może skąpy, a to jeszcze gorzej.
– Napisała ci, kiedy ten ślub?
Natalia powiedziała to niedbałym tonem, choć słowo „ślub” zostawiło na jej języku ohydny posmak, jak łyżka tranu, którym w dzieciństwie katowała ją matka.
– Trzeciego września. A wcześniej brat zaprosił ją na wycieczkę do Indii. Jadą sami, bez panny Z. Tak że z tą miłością do bratowej chyba trochę przesadziła.
Eryk tuż przed ślubem jedzie do Indii? Tylko z siostrą? Co to może znaczyć?
– Wiesz, kiedy wyjeżdżają?
– Napisała, że w pierwszych dniach sierpnia.
– Na długo?
– Na dwa tygodnie.
Dwa tygodnie w Indiach. W dzikim kraju. To otwierało wiele możliwości.

Opublikowano Blog | Skomentuj

„Na zawsze Różany”

 

No i mamy październik. Jeszcze pół roku temu myślałam, że o tej porze będę mogła napisać: „Właśnie się ukazał piąty, ostatni tom sagi o Różanach”. Niestety, choć Wydawnictwo Otwarte zapowiedziało na skrzydełku czwartego tomu: „Premiera piątej części cyklu jesienią 2015”, ostatni tom nie wyjdzie w tym roku.
Ja też jestem bardzo zawiedziona.
Piąty tom, który zatytułowałam Na zawsze Różany, leży i czeka na wydanie.
Jego akcja rozgrywa się współcześnie w Różanach i w Indiach, historia jednak wybiega daleko w przeszłość. Rozwiązują się wszystkie zagadki. Dlaczego Zuzanna nie odpisała na ani jeden z dziesiątków listów, które do niej wysłał Joachim? Jak potoczyły się losy przyjaciółek Zuzanny – Wiery w Ameryce Południowej i Maryni w Rosji? Czy fatalny list o śmierci Zuzanny naprawdę był pomyłką PCK?
Nie, nie zdradzę wszystkiego. Dla tych jednak, którzy niecierpliwie czekają na zakończenie sagi, mam niespodziankę. W cztery kolejne wtorki zamieszczę na stronie cztery rozdziały piątego tomu.
Dziś rozdział pierwszy.

*

                               Na zawsze Różany

Ręka z grzebieniem, dwie twarze w lustrze
Są tylko raz, na zawsze. I niekoniecznie w pamięci.
Abyście byli uważni na to, co jest, chociaż mija,
I w każdej chwili wdzięczni, świętujący wszelkie istnienie.
Ten mały park, zielonawe popiersia z marmuru
W świetle perłowym, w letni drobny deszcz
Niech jak był, kiedy pchnęliście furtkę, zostanie.
I ulica wysokich zliszajonych bram,
Którą ta wasza miłość nagle przemieniła.
Czesław Miłosz, Po wygnaniu
                                               

1

 

Różany, 30 czerwca 2005
Szanowna Pani / Szanowny Panie,
Znalazłam Pani / Pana nazwisko i adres w starym kalendarzu mojej Niani, a właściwie przybranej mamy, Zuzanny Hulewicz. Niania zmarła rok temu i dopiero wtedy się przekonałam, jak niewiele o niej wiem, choć była mi najbliższa na świecie. Teraz żałuję, że tak rzadko ją pytałam o dzieciństwo albo lata szkolne, albo o czasy, gdy była nauczycielką. Oczywiście, trochę mi opowiadała, ale o wielu sprawach, na przykład o jej pracy w wiejskiej szkole, dowiedziałam się dopiero teraz, i to przypadkiem.

Zosia bezwiednie pogłaskała płócienną okładkę kalendarza niani. Znalazła tylko ten jeden, z 1971 roku. Pani Zuzanna notowała w nim terminy rad pedagogicznych, zebrań i wywiadówek, kilka razy zapisała: „Magiel”, 10 stycznia: „12.30 Abel, twój brat”, 17 lutego: „Pączki dla Danusi”, 2 maja: „Rejs w DKF-ie”, przed Wielkanocą na całej stronie zrobiła listę zakupów, a przed Bożym Narodzeniem, pod nagłówkiem: „Kartki”, wypisała imiona, nazwiska i adresy ośmiu osób. O większości Zosia nigdy nie słyszała. Znała tylko jeden adres – plebanii w Różanach – i jedno nazwisko – profesorostwa Brooksów z Londynu. Czy inne adresy były aktualne? Czy ci ludzie w ogóle jeszcze żyli?
Westchnęła. Cóż, trzeba spróbować.

Jestem jedynaczką, moi rodzice już nie żyją i oprócz dziadka nie mam żadnej rodziny.

„Wygląda jak wstęp do prośby o wsparcie”, pomyślała i skreśliła ostatnie zdanie.

Piszę do Pani / Pana, bo za dwa miesiące, 3 września, wychodzę za mąż. Chciałabym świętować ten dzień wśród ludzi, którzy są mi bliscy i byli bliscy mojej Niani. Czy zechce Pani / Pan przyjąć zaproszenie

„To głupie. Czemu ktoś, kto mnie nie zna, miałby przyjechać na mój ślub, i to z drugiego końca świata?”
Odłożyła podkładkę z kartką, wstała z łóżka i przeciągnęła się.
Jeszcze dwa miesiące i ten pokój przestanie być jej pokojem. Przed wojną był sypialnią niani, która w Różanach spędzała święta i wakacje, a te lakierowane na biało meble z cytrynowego drewna przyjechały z ich mieszkania na Stradomiu, gdy odzyskali dwór.
Wielki łańcuch dziedziczenia. Zosia w spadku po niani dostała najpierw pokój na Stradomiu, potem tę sypialnię, a teraz ciemnozielony pokój na parterze, z kominkiem, podwójnym łóżkiem i oknami wychodzącymi na ogród. Kiedyś był tam gabinet dziadka Zosi, teraz urządzała w nim sypialnię dla siebie i Eryka. Bo jeszcze dwa miesiące i Eryk tu zamieszka, i nie będzie musiał wymykać się przed świtem jak złodziej…
„A kiedyś do mojego pokoju wprowadzi się córeczka… Opowiem jej o niani. O tym, że w nim mieszkała, i jak opiekowała się jej dziadkiem i mną”.
Zosia poczuła ucisk w gardle.
Podeszła do okna i popatrzyła na łąkę, którą kilka lat temu założyła na tle grabowego żywopłotu. Niebieskie dzwonki i bladoróżowe maki były w pełnym rozkwicie, a kępy Lady Leitrim pięknie się rozrosły.
Staw w dole ogrodu błyszczał w słońcu.
„Życie jest za krótkie, żeby rezygnować z najdrobniejszej nawet przyjemności”, usłyszała w głowie głos niani.
Spojrzała na komórkę. Do obiadu u Eryka miała jeszcze godzinę.
Zdjęła sukienkę przez głowę, włożyła kostium kąpielowy, wzięła ręcznik i boso wyszła do ogrodu.
Po niebie płynęły puchate obłoki. Pachniały lipy, jaśmin i róże.
Zosia powoli szła po sprężystej, krótko przystrzyżonej trawie, ciesząc się jej dotykiem, i myślała o tym, jaka jest szczęśliwa. Po wszystkich życiowych zakrętach wreszcie widziała przed sobą prostą drogę. Za dwa miesiące zostanie żoną Eryka, a w lutym, gdy śnieg przykryje ogród i będzie kwitnął tylko stary krzew oczaru…
Krzyknęła, bo nastąpiła na coś miękkiego jak zgniły ziemniak, co jednak poruszyło się pod jej stopą. Odskoczyła i zobaczyła, jak popielaty wąż wpełza między paprocie.
Nie bała się zaskrońców, ale serce biło jej szybko i musiała usiąść na trawie.
Nagle przypomniała sobie, jak w ogrodzie botanicznym w Trsteno patrzyła na zaskrońca, który wygrzewał się na wielkim liściu przy basenie z Neptunem, i jak na uwagę Leszka Lackowskiego, że w wężach jest coś fascynującego, powiedziała, że Anioł Śmierci ma wężową twarz.
Ogarnęło ją złe przeczucie. Dotknęła płaskiego jeszcze brzucha. Gdyby coś się stało i temu dziecku, nie przeżyłaby tego.

Opublikowano Blog | 1 komentarz

A mnie jest szkoda lata

 

Kiedy właściwie kończy się lato? W dzieciństwie zdaje się nie mieć końca, jak wszystkie pory roku. Potem, kiedy się chodzi do szkoły, kończy się pierwszego września, gdy w galowym ubraniu idzie się na rozpoczęcie roku szkolnego i trudno zrozumieć, dlaczego – choć nadal jest upał i świeci słońce – wakacje się skończyły. Później koniec lata przesuwa się na pierwszego października, gdy zaczyna się rok akademicki. A kiedy już zacznie się pracować, można nie zauważyć, kiedy lato przyjdzie i przeminie. Dopiero dzieci przypominają nam, że lipiec i sierpień to dwa miesiące złotej wolności. Bo tylko gdy chodzimy do szkoły, wakacje są czasem „pomiędzy” – między jedną, już zaliczoną klasą a następną, która jeszcze się nie zaczęła. Czarodziejskim czasem, kiedy nic się nie musi.

Pamiętam z dzieciństwa wakacje w Żegiestowie – kąpiele w Popradzie, zbieranie pieczarek na Górze, wyprawy do miejscowej biblioteki i czytanie z wypiekami na twarzy o przygodach hrabiego Monte Christo i Pana Samochodzika.
Dworek w Stryszowie, ze skrzypiącym drewnianym balkonem okalającym całe piętro, okrągłymi okienkami przy frontowych drzwiach i zimną kamienną podłogą w jadalni.
Harcerskie namioty rozbite nad jeziorem Szeląg, na Wolinie, nad rwącym potokiem w Powroźniku.
Każde wakacje były jedyne i najpiękniejsze.

Niespodziewany koniec lata – i jak tu się pocieszyć? Brać przykład z kotów. Miki nie myśli o tym, że już niedługo moja siostra zapakuje go do auta i przywiezie z powrotem do Krakowa. Leży w ciepłym popiele jak traper na Dzikim Zachodzie i nie zawraca sobie głowy zjawiskami astronomicznymi.

01.Miki

Bo lato wróci. Mało tego, z każdym dniem jest bliżej :)
Poczeka hamak i znów będzie można w nim czytać, od czasu do czasu podnosząc wzrok na widok. (Jestem nienasyconą amatorką widoków, z czego czasem żartuje rodzina).

02.Hamak poczeka

Poczeka Bałtyk i znów przyjdzie ta zapierająca dech w piersiach chwila, gdy stajemy na wysokim brzegu i otwiera się przed nami bezkresne morze.

03. morze04.morze05.morze

Poczekają nadmorskie kościoły i dalmatyńskie miasta. Mają setki lat i nigdzie im się nie spieszy.

06.kosciol w Swierznie07.Trogir

Znów będzie można napić się wina, odetchnąć zapachem pinii i posłuchać trzeszczenia cykad. I zobaczyć, jak po burzy lato rozwiesza na niebie tęczę.

08.Seget09.Seget

O naleśnikach ze świeżymi malinami trzeba będzie na jakiś czas zapomnieć, za to można się zajadać knedlami ze śliwkami. Oczywiście najlepsze są te, które robi moja mama :)

10.maliny11.nalesniki12.knedle

Co z tego, że w ogrodzie coraz więcej opadłych liści.

13.jesien

Weźmy grabie i do roboty! A potem weźmy przykład z kotów. Każdą sytuację można wykorzystać.

14.Miki

I w każdej zobaczyć dobre strony.

15.Miki

Bo choć niedługo trzeba będzie zamknąć na zimę letni dom, i on, i widok, i ławka poczekają na nas.

16.lawka poczeka17.zamkniety dom

Opublikowano Blog | Skomentuj

Ottomania

 

Siedzieć jak na tureckim kazaniu (najlepiej po turecku), goły jak święty turecki, jeszcze wiktoria wiedeńska i kawa, i Jerzy Franciszek Kulczycki, którego król Sobieski obdarował workami zielonych ziaren i który założył pierwszą w Wiedniu kawiarnię. Ze skojarzeń militarnych także obrona Kamieńca (i oczywiście śmierć Małego Rycerza – Tadeusza Łomnickiego) oraz bitwa pod Warną.

01.Stanisław Chlebowski Śmierć króla Władysława II pod Warną MNK(Stanisław Chlebowski, Śmierć króla Władysława II pod Warną, Muzeum Narodowe w Krakowie)

No i wakacje w Turcji, a więc – oprócz plaży i morza – tureckie dywany w tureckie wzory.

02.turecki dywan modlitewny_XVIII w._MNW(XVIII-wieczny turecki dywan modlitewny, Muzeum Narodowe w Warszawie)

Jedna z ankietowanych przeze mnie osób przywołała słowa Wokulskiego: „Za dużo płakałem nad sobą, ażebym się miał rozczulać nad Turcją” i jedna (co za erudycja! co za pamięć!) zacytowała Redutę Ordona:
„Mocarzu! jak Bóg silny, jak szatan złośliwy!
Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
Gdy poselstwo paryskie twoje stopy liże –
Warszawa jedna twojej mocy się urąga,
Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,
Koronę Kazimierzów, Chrobrych z twojej głowy,
Boś ją ukradł i skrwawił, synu Wasilowy!”

Z czym jednak przede wszystkim kojarzą się dziś słowa „Turcja”, „Turcy” i „turecki”? Ze Wspaniałym stuleciem i jego bohaterami – Sulejmanem Wspaniałym i Hürrem. Przekonałam się o tym, podsłuchując rozmowy zwiedzających wystawę Ottomania.

03.Ottomania_plakat wystawy

„Sułtan nad sułtanami Wschodu i Zachodu, zrodzony pod szczęśliwą konstelacją, Władca państwa Rzymian, Persów i Arabów, Bohater wszystkiego, co istnieje, Chluba kręgu Ziemi i Czasu; Pan Morza Śródziemnego i Czarnego, czcigodnej Kaaby i prześwietnej Medyny, szlachetnej Jerozolimy i tronu Egiptu – tej perły wieków; prowincji Jemenu, Adenu, Sany i Bagdadu – ostoi prawości; Basry, al-Hasy i miast Nuszirawanu; krain Algieru i Azerbejdżanu; stepów Kipczaku, krainy Tatarów, Kurdystanu i Lurystanu; krajów Rumelii i Anatolii, Karamanu i Wołoszczyzny, Mołdawii i Węgier – ich wszystkich i wielu innych jeszcze królestw i krain, pełen chwały: sułtan i padyszach”*.

04 drzeworyt_Sulejman(Sułtan Sulejman Wspaniały w wysadzanym klejnotami hełmie, drzeworyt artysty weneckiego, ok. 1532, Biblioteka Uniwersytetu w Norymberdze; hełm, przypominający papieską tiarę, był wysadzany 50 diamentami, 47 rubinami, 27 szmaragdami, 49 perłami i zwieńczony ogromnym szmaragdem)

Te słowa – uderzające szacunkiem dla podbitych ziem – nie są na wyrost. Sulejman Prawodawca (1494–1566), zwany w Europie Wspaniałym, panował nad rozległymi terenami Azji, Europy i Afryki.

05.Imperium osmańskie_Wikipedia

Był nie tylko wybitnym politykiem, strategiem i mężnym, odnoszącym zwycięstwa wojownikiem, także reformatorem finansów, administracji i wojska, mecenasem nauki i sztuki oraz poetą. To on polecił zbudować w Mostarze Stary Most, o którym mówiono, że jest arcydziełem zawstydzającym wszystkich architektów na świecie. Arabski podróżnik napisał: „Zatrzymałem się pełen podziwu u bram Mostaru, gdyż zobaczyłem minarety, wysmukłe jak modlitewne głosy, i most nad rzeką niczym księżyc na niebie”**.

06.Stary Most Mostar

Ambasador cesarza Ferdynanda II przy Porcie pisał, że Sulejman i Osmanowie posiadali „potężne, silne, bogate imperium, wielką armię, doświadczenie wojenne, wytrawnych żołnierzy, mogli pochwalić się szeregiem zwycięstw, wytrwałością w trudach, zgodą, porządkiem, dyscypliną, oszczędnością i czujnością”, podczas gdy w Europie panowały „powszechne ubóstwo, prywatne zbytki, osłabienie siły, zgnuśnienie umysłów, brak nawyku do pracy i wojaczki, upór żołnierzy, chciwość dowódców, pogarda dla dyscypliny, rozwiązłość, brak rozwagi, obżarstwo i pijaństwo”. Turcy „przyzwyczajeni byli do tego, by podbijać”, Europejczycy, „by być podbijanymi”***.

07.Sulejman(Artysta z pracowni Tycjana, Portret sułtana Sulejmana Wspaniałego, po 1543, Wiedeń, Kunsthistorisches Museum)

A kim była Hürrem? Jak naprawdę miała na imię, nie wiemy, i pewnie nigdy się nie dowiemy. Imię Hürrem (Radosna, Uśmiechnięta, Kwitnąca) nadano jej w haremie. Była Rusinką, poddaną króla polskiego, wziętą w jasyr w Rohatynie lub okolicy, a jej europejski przydomek Roksolana pochodził od łacińskiego Roxolani („ludzie żyjący w państwie polsko-litewskim”).
Weneccy dyplomaci pisali w raportach, że jest „młoda, niezbyt ładna, ale pełna wdzięku, nieduża, a przy tym miła, skromna i bardzo dobrze zna naturę sułtana”. Urzekła Sulejmana do tego stopnia, że podejrzewano ją o praktykowanie czarów. Sułtan, który jako muzułmanin mógł mieć cztery żony i tyle nałożnic, ile zdołał utrzymać, pisał do niej:

„Tronie w moim samotnym schronieniu, moje bogactwo, miłości moja, mój księżyca blasku!
Mój najszczerszy przyjacielu, powierniku, moje istnienie samo, mój padyszachu urody, mój Sułtanie,
Życie moje, istnienie moje, czasie mego żywota, moje wino młode, moje niebo,
Mój dniu wiosenny, moja miłości o radosnej twarzy, mój jasny dniu, moje kochanie, śmiejący się płatku różany.
Rozkoszy moja, mój wina pucharze, moja gospodo, lampo, światło, świeco moja,
Moja pomarańczo, mój granacie i gorzka pomarańczo, moja świecy śród nocy,
Moje ogrody, słodyczy, różo, jedyna, co mnie nie smuci na tym świecie,
Moja święta, mój Józefie, moje wszystko, królu w Egipcie mego serca,
Mój Stambule, mój Karamanie, moja ziemio anatolijska,
Mój Badachszanie, mój Kipczaku, mój Bagdadzie, mój Chorasanie,
Moja żono pięknowłosa, skośnobrewa moja, moja miłości o figlarnych oczach, moja cierpliwa,
Krew moja na twych rękach jeśli umrę, litości moja niemuzułmanko,
Jestem pochlebcą pod twymi drzwiami, zawsze będę śpiewał twe pochwały,
Ja, kochanek o udręczonym sercu, o oczach pełnych łez, ja, Muhibbi [Kochający], jestem szczęśliwy”****.

08.Hurrem(Warsztat Tycjana, Portret sułtanki Roksolany, ok. 1545–1555, Sarasota, The John and Mable Ringling Museum of Art]

Osmanowie z jednej strony stanowili „postrach Europy” i wzbudzali „dreszcze przerażenia europejskich monarchów, siedzących w swych bardzo odległych stolicach”*****, z drugiej – fascynowali. Na portretach byli przedstawiani a to w towarzystwie alegorycznych bestii (na przykład smoka o wężowej paszczy, szyi i ogonie, za to z pięknym motylim skrzydłem), a to jako pełni majestatu władcy.

09.Portret Selima II(Jacopo Ligozzi, Portret sułtana Selima II ze smokiem, ok. 1580–1585, Genewa, kolekcja Jeana Bonny)

10. Osman I(Paolo Veronese i uczniowie, Portret Osmana I, ok. 1575, Monachium, Bayerische Staatsgemäldesammlungen)

11.Mehmed II(Paolo Veronese i uczniowie, Portret Mehmeda II, ok. 1575, Monachium, Bayerische Staatsgemäldesammlungen)

Turecka broń była w Europie przedmiotem pożądania, a tureckie stroje szybko znalazły naśladowców. W Polsce rozpowszechnił je Stefan Batory, choć jedwabne pasy tureckie były popularne od początku XVI wieku, a głowy wysoko, na wzór turecki, podgalała polska lekka kawaleria już w XV wieku i moda ta szybko się przyjęła wśród szlachty.

12. Batory(Marcin Kober, Portret Stefana Batorego, króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego, 1583, Kraków, Muzeum Historyczno-Misyjne Księży Misjonarzy)

Żupan (pochodzący od tureckich kaftanów) w charakterystyczny kwiatowy wzór jest uszyty z adamaszku, na to idzie sukienna szkarłatna delia podbita futrem, z rozciętymi rękawami, do tego buty z żółtego tureckiego safianu.
Jedynym elementem męskiego stroju, który nie przyjął się w Europie i pozostał atrybutem Turka, był turban.

13.hełm(Hełm w kształcie turbanu, ok. 1540, Madryt, Patrimonio Nacional)

Z Turcji do Europy przywożono nie tylko bele wschodnich materii, dywany i broń, także cebulki i nasiona kwiatów, takich jak goździki, irysy, nagietki, malwy, piwonie, zawilce, lilie i hiacynty, a przede wszystkim tulipany (ich nazwa pochodzi prawdopodobnie od tureckiego tülbent, czyli turban).

14.tulipan(Conrad Gessner, Tulipan, 1559, Biblioteka Uniwersytetu Erlangen-Nürnberg)

Pierwsze cebulki tulipanów sprowadzono do Europy w połowie XVI wieku. Kwiaty tak się spodobały, że Europę, a szczególnie Niderlandy, ogarnęła tulipomania i najcenniejsze okazy kosztowały tyle, ile kamienica w Amsterdamie.

Bo stosunki polsko-tureckie to nie tylko opisywane przez Sienkiewicza wojny. W XV wieku Polska nawiązała oficjalne kontakty z Turcją osmańską i w zeszłym roku świętowaliśmy 600-lecie polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Podobają mi się hasła, pod jakimi ta rocznica była obchodzona w Turcji.

15. Distant_Neighbour_Close_Memories16.600-years-of-Polish-Turkish

Bez Turcji nie byłoby smakowitego słowa „poturczeniec”, nie mielibyśmy dywanu ani karakułów, chałwy, arbuza, torby, kajdanów i watahy. I jak byśmy rozpoczynali dzień, nie znając kawy ani filiżanki?

 
* Raphaela Lewis, Życie codzienne w Turcji osmańskiej, przeł. Witold Radwański, Warszawa 1984, s. 189.
** Božidar Jezernik, Dzika Europa. Bałkany w oczach zachodnich podróżników, przeł. Piotr Oczko, Kraków 2004, s. 203.
*** Tamże, s. 35.
**** Przeł. Janusz Krzyżowski, cyt. za: Sebastian Duda, Sulejman Wspaniały. Zakochany sułtan, „Ale Historia” dodatek do „Gazety Wyborczej”, 15 grudnia 2014.
***** Božidar Jezernik, dz. cyt., s. 207–208.

Zdjęcia eksponatów pochodzą z katalogu wystawy.

 

Opublikowano Blog | Skomentuj

Sezon ogórkowy, czyli uwielbiam czerwcowe zmierzchy i już nie lubię Shloma Bara

 

Ani się obejrzałam, minął czerwiec. Tylko w dzieciństwie miesiące i pory roku trwają i trwają, jakby nigdy nie miały się skończyć.
Dni nadal są długie, zmierzchy piękne, maciejka pachnie, tylko że to już lipiec. Przekwitły lipy i jaśminy, truskawki coraz drobniejsze i bardziej opalone, pyszne. Lato.

zmierzch1zmierzch2zmierzch3zmierzch4zmierzch5zmierzch6
Lato w mieście jest piękne, powtarzam sobie, bo nie mogę iść piaszczystą ścieżką wśród sosen, wiedząc, że zaraz stanę na wysokim brzegu i zobaczę morze. Pracuję, smażę truskawkowe dżemy, kiszę ogórki.

sezon ogorkowy
I jeszcze chodzę na koncerty. Niedawno skończył się Festiwal Kultury Żydowskiej. Nie mam zwyczaju narzekać, jednak coś złego się z nim dzieje. W zeszłym roku rozczarowałam się występem Shury Lipovsky, jednej z moich ulubionych żydowskich piosenkarek. Śpiewała wyłącznie swoje kompozycje, monotonne i nudne jak flaki z olejem.
W tym roku czekałam na Franka Londona i Shloma Bara. London grał świetnie (choć spóźnił się na klubowy koncert 40 minut). Jego trąbka brzmi równie pięknie w utworach jazzowych, jak w muzyce klezmerskiej.

Frank LondonFrank London2
Shlomo Bar to całkiem inna historia. No właśnie historia.
Dawno, dawno temu usłyszałam o nim od mojej siostry. Była na jego koncercie, potem osobiście go poznała, przywiozła sobie z Izraela jego płyty i w kółko ich słuchała. Podobały mi się, owszem, jednak w duchu myślałam, że przesadza z zachwytami. Wszystko się zmieniło, gdy sama poszłam na jego koncert. To oczywiste, że inaczej się słucha żywej muzyki, jednak w jego wypadku pomiędzy płytą a koncertem była przepaść. Wschodnia uroda, biały strój, bose stopy, łańcuszki z dzwoneczkami na kostkach i ten głos z wibrującym „r” i „h” i z arabskim zaśpiewem. Ekstatyczny rytm bębnów i niezwykle emocjonalny sposób śpiewania malowały przed oczami wydeptane przez wielbłądy ścieżki wiodące na pustynię i pasiaste namioty Beduinów. Można było niemal poczuć na twarzy powiew chamsinu. Uświadomić sobie, że Izrael to lewantyński kraj.
W tym roku Shlomo Bar śpiewał w synagodze Tempel, a potem w piwnicy Alchemii. Ciasno tam i duszno, piwnica jest wyjątkowo klaustrofobiczna, czegóż jednak się nie robi, by posłuchać pięknego męskiego głosu.

Alchemia
Pierwszym sukcesem było to, że koncert zaczął się z zaledwie dziesięciominutowym opóźnieniem, to znaczy tuż po północy. Shai Tsabari i członkowie jego zespołu porwali publiczność egzotycznymi brzmieniami – muzyką mizrahi (czyli dosłownie „wschodnią”), tradycyjnymi żydowskimi melodiami i pieśniami Żydów z Jemenu, przeplatanymi bluesowymi wstawkami.

Shai Tsabari
Ja jednak czekałam na Shloma Bara. W końcu się doczekałam. Wszedł na scenę o 1.30, zaśpiewał jedną piosenkę – bez dawnego żaru – wyszedł i więcej się nie pojawił. Może nawet lepiej, bo to już inny Shlomo Bar.

Shlomo Bar
Festiwal Kultury Żydowskiej to także kantorzy i mój ulubiony Benzion Miller. Śpiewa tak, jak powinien śpiewać sługa Boży – jak ptak, niemal od niechcenia. Jest w tym śpiewie moc, swoboda, pewność siebie, naturalny liryzm, czasem komizm, ale także smutek i wschodnioeuropejska melancholia.

Benzion Miller
Pejsy, jarmułki, chałaty, charakterystyczna gestykulacja pozwalają sobie wyobrazić, jak Kraków wyglądał sto lat temu. W 1914 roku, tuż przed Wielką Wojną, na Kazimierzu mieszkało 30 tysięcy ludzi (Kraków miał wtedy 183 tysiące mieszkańców). Kazimierz był biedną dzielnicą małych sklepików, handlu ulicznego, brudnych dzieci bawiących się na ulicy i zaniedbanych Żydówek w brzydkich perukach.
Dziś jest jedną wielką imprezownią. Współczuję mieszkańcom, bo okna ani w nocy, ani w dzień otworzyć się nie da. Sama przez rok mieszkałam na Kazimierzu i z ulgą się przeprowadziłam.
Kiedy jednak słuchałam Benziona Millera, gdy śpiewał na Ciemnej i na schodach synagogi Izaaka, byłam pewna, że i domy, i duchy dawnych mieszkańców też go słuchają i napawają się jego śpiewem.

Opublikowano Blog | Skomentuj

Sen dnia letniego – dom i ogród Józefa Mehoffera

 

01_Mehoffer, Dziwny ogrod

Lato. Rozświetlony słońcem ogród. Kwiatowe girlandy. Obfitość owoców jak w ogrodzie Edenu.
Ukochana żona i pierworodny syn.
Radość życia.

Nagi chłopczyk niesie w rączkach dwie malwy. Jego matka, w szafirowej sukni i kapeluszu, uśmiecha się i jak biblijna Ewa wyciąga rękę do oblepionych jabłkami gałęzi. Z tyłu idzie młoda piastunka w błyszczącym bielą fartuchu.
A nad ogrodem leci wielka złota ważka.
Czym ona jest? Elementem czysto dekoracyjnym? Nawiązaniem do Mehofferowskich witraży? Symbolem pokus lub zakazanych pragnień erotycznych? A może symbolem słońca, jak w liście do Williama Rittera napisał sam Mehoffer? Historycy sztuki nie są zgodni.
Co symbolizuje ten ogród, tak realistyczny i jednocześnie tak nierealny? Nikt tego nie wie. Może świat i życie równie piękne jak senne marzenie?

Józef Mehoffer namalował Dziwny ogród latem 1902 roku podczas wakacji spędzanych w Sielcach pod Krakowem. Był już wtedy uznanym, wielokrotnie nagradzanym twórcą, szczęśliwym mężem i ojcem.

Dużo później, w 1932 roku, kupił dom w Krakowie, na Krupniczej 26. W tym domu urodził się i mieszkał przez pierwsze cztery lata swego życia Stanisław Wyspiański, rówieśnik Mehoffera i jego szkolny kolega.
Mehoffer sam zaprojektował wnętrza i ogród. Dziś w tym domu jest jego muzeum.

02_Dom Mehoffera03_Dom Mehoffera04_Dom Mehoffera05_Dom Mehoffera06_Dom Mehoffera07_Dom Mehoffera08_Dom Mehoffera
09_Dom Mehoffera
Meble i tkaniny są niezwykłej urody, a urządzenie pokoi w Domu Mehoffera odtworzono na podstawie dawnych opisów, rysunków i obrazów.

10_Dom Mehoffera11_Dom Mehoffera12_Dom Mehoffera

Czerwona parasolka, Portret Celiny Sarowej, Naszyjnik Meduzy, Natura i Sztuka, autoportrety i dziesiątki innych obrazów oraz witraże.

13_Mehoffer, Czerwona parasolka14_Mehoffer, Naszyjnik Meduzy15_Mehoffer, Autoportret16_Dom Mehoffera17_Dom Mehoffera18_Dom Mehoffera19_Dom Mehoffera

A za oknem ogród.

20_Dom Mehoffera21_Dom Mehoffera22_Dom Mehoffera

Pozdrawiam wszystkich, z którymi spędziłam tam upalne sobotnie popołudnie i wieczór :)

W przedziwnym mieszkam ogrodzie,
Gdzie żyją kwiaty i dzieci
I gdzie po słońca zachodzie
Uśmiech nam z oczu świeci.
Leopold Staff, Ogród przedziwny

Opublikowano Blog | Skomentuj

Pamiątka z Krakowa

 

Wczoraj lało cały dzień. Dziś zza chmur nieśmiało wygląda słońce, ale jest tylko 15 stopni. Nic dziwnego – to przecież czas zimnych ogrodników (Pankracego, Serwacego i Bonifacego) i zimnej Zośki.
Prawie co roku o tej porze do Krakowa przyjeżdża moja przyjaciółka z Detroit z grupą studentów z Michigan University. Większość z nich jest po raz pierwszy w Polsce. Wczoraj przywitało ich zimno i deszcz. Dobrze, że przynajmniej w Zakopanem, dokąd się wybierają, nie pada śnieg, tak jak dwa lata temu, bo znów w świat poszłaby plotka, że Polska jest krajem stworzonym dla białych niedźwiedzi :)
Jednym z żelaznych punktów naszego prywatnego programu (oprócz gadania, jedzenia dobrych rzeczy i picia wina) jest wyprawa po pamiątki z Krakowa dla jej przyjaciół i znajomych. Nie jest łatwo kupić coś, co spodoba się w Ameryce, gdzie – jak ogólnie wiadomo – wszystko jest lepsze i większe niż u nas, dlatego zawsze podziwiam jej inwencję, bo znajduje rzeczy niebanalne, ładne, a do tego lekkie (ograniczenia wagowe bagażu w samolocie!).
Co zatem kupić dla znajomych albo rodziny z Ameryki, gdy pamiątki są brzydkie, ale za to drogie?
Dla dziewczynki tańczącej w zespole folklorystycznym – oczywiście strój krakowski.

01.stroj krakowski

Dla człowieka obdarzonego poczuciem humoru – kubek z rysunkiem Andrzeja Mleczki.

02.kubek_Mleczko

Dla ekologa – płócienną torbę na zakupy z krakowskim motywem.

03.torba

Dla lubiącego gotować miłośnika historii – woreczek soli z Wieliczki (będzie wiedział, że kiedyś sól była darem godnym królów).

04.sol_z_Wieliczki2

Dla znajomej przyczepiającej na lodówce karteczki z poleceniami dla całej rodziny – magnesy z krakowskimi różami, ze smokiem albo w kształcie kamieniczek (rodzinie będzie odrobinę przyjemniej czytać rozkazy).

05.magnes_krakowskie_roze06.magnes_Krakow07.magnesy_kamieniczki

Jest także ładna srebrna biżuteria, bursztyn (w końcu kiedyś tu, gdzie jest Kraków, było morze), są koszulki z napisami: „Lajk konik”, „Szyję buty, zabijam smoki”, wełniane chusty, kubki z motywami ludowymi (także podhalańskimi, łowickimi, kaszubskimi) albo z rysunkiem Smoka Wawelskiego.

08.chusty09.kubki10.Smok Mleczki

Są ładne puszki, etui na okulary, pudełka, serwetki, nawet klamerki do bielizny.

11.puszki12.etui13.kubki i pudelka14.serwetki

16.klamerki

A co ja kupiłam? Oczywiście parasol :)

17.parasol lowicki18.parasol kamieniczki

 

Opublikowano Blog | Skomentuj