Czy powinniśmy być szczęśliwi, że Tom Cruise wysadzi most Pilchowicki?

„Mieszkańcy boją się, że popadający w ruinę most nad jeziorem Pilchowickim w Polsce może zostać wysadzony w powietrze na potrzeby najnowszego filmu Toma Cruise’a” – donosi brytyjska prasa.

Tak, ja, tubylec, polski lokals, prawie miejscowy, bo część mojej rodziny mieszka w pobliskim Lwówku Śląskim, bardzo się boję.

Tom Cruise, którego chyba nie trzeba przedstawiać, ma w sierpniu przylecieć do Polski na zdjęcia do siódmej części „Mission: Impossible”, by jako agent Ethan Hunt wysadzić w powietrze most Pilchowicki razem z lokomotywą (a może całym pociągiem). Występujący anonimowo (ciekawe dlaczego :)) polski filmowiec, który polecił Amerykanom właśnie ten most, powiedział: „Dostaliśmy informację, że jest w złym stanie technicznym i nie opłaca się go remontować, więc można wysadzić. W zamian wybuduje się nowy. Że to zbyt drogie? Nie dla takiej produkcji. Można oczywiście wysadzić most w postprodukcji, ale widzowie szukają w filmie autentyzmu”.

Co na to nasze władze? „Mamy nową ustawę o zachętach audiowizualnych. Jeśli duży amerykański producent chce do nas przyjechać, to czekamy na niego z otwartymi ramionami” – powiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Brawo! Zapraszam pana Toma Cruise’a i amerykańską ekipę do Krakowa. Jest tu parę starych budynków, które można wysadzić. Takie Sukiennice na przykład. Komu to potrzebne? Tylko zajmują miejsce, przeszkadzają w organizowaniu jarmarków. Albo wieża ratuszowa – budynek ratusza dawno rozebrano (szkoda, że pana Cruise’a nie było wtedy jeszcze na świecie), została tylko wieża, zupełnie bez sensu. Wysadzić i zbudować nowe, ładniejsze. Za amerykańskie pieniądze oczywiście.

Kraków jest w zapaści finansowej, bo znikli turyści, którzy napełniali miejską kasę. Nie bójmy się nowatorskich rozwiązań – może by tak zaproponować Amerykanom Wawel? Za taką cenę, żeby miasto miało pieniądze przynajmniej na następne sto lat. Amerykanów przecież stać. Wzgórze się zalesi, w końcu wiadomo, że w Krakowie jest za mało zieleni. A nam będzie się tu żyło dostatnio. Po co nam Wawel? Który krakowianin był tam w ciągu ostatnich pięciu lat, ręka w górę. Nie widzę.

Wyobrażam sobie te nagłówki w całej światowej prasie: „Cruise wysadzi Wawel!”. Jaka wspaniała reklama miasta!

Malowniczy most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim jest teraz znany na świecie (darmowa kampania! i to na taką skalę!) dzięki naszym producentom filmowym, panu wiceministrowi i nowej ustawie o zachętach audiowizualnych. Mission: Impossible została wykonana.

W wypowiedziach Ważnych Ludzi brakuje mi jednego wątku: most (151 m długości, zawieszony 40 m nad taflą wody) zbudowali Niemcy. Został otwarty w 1909 roku jako część linii kolejowej łączącej Lwówek Śląski (wtedy Löwenberg in Schlesien) z Jelenią Górą (Hirschberg im Riesengebirge). Poniemiecki? Wysadzić!

Nie znalazłam też głosu PKP, który zamknął linię w 2016 roku i przestał się nią interesować. PKP ma ważniejsze sprawy na głowie niż niszczejąca linia i rozkradany most kolejowy. Czy odda część swego imperium samorządowi Dolnego Śląska zabiegającemu o przejęcie linii Jelenia Góra – Lwówek Śląski, by ją wyremontować i przywrócić na niej ruch pasażerski?

Dzisiejsza „Gazeta Wyborcza” opublikowała „List otwarty w sprawie mostu w Pilchowicach” pani prof. Małgorzaty Omilanowskiej:

„Zabieram głos w sprawie mostu w Pilchowicach, nie tylko jako polska historyczka sztuki i była ministra kultury i dziedzictwa narodowego, ale także jako członek Grupy Roboczej Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki i Konserwatorów, w której pracach uczestniczę od ponad 20 lat. Grupa powstała w 1988 roku z inicjatywy polskich i niemieckich specjalistów budujących porozumienie i współpracę pomiędzy uczonymi reprezentującymi różne narodowości, ale mających wspólny interes badania i ochrony dziedzictwa kulturowego, które określa się mianem Wspólnego Dziedzictwa.
Wytyczenie nowych granic Europy po II wojnie światowej nałożyło na Polskę obowiązek opieki i ochrony dziedzictwa, które powstało w domenie innej kultury, ale jest naszą odpowiedzialnością. Most w Pilchowicach to właśnie wspólne dziedzictwo. Rozporządzając nim, trzeba brać pod uwagę nie tylko jego znaczenie dla dziejów kolejnictwa, rolę w krajobrazie dolnośląskim, wartość konstrukcji dla dziejów myśli inżynieryjnej i mostownictwa europejskiego, ale także fakt, że jest własnością i odpowiedzialnością Polski i Polaków, lecz stanowi spuściznę po kulturze, której twórcy o niego dbać już nie mogą. Jeśli domagamy się od naszych sąsiadów ze wschodu, Litwinów, Białorusinów, Łotyszy i Ukraińców poszanowania i opieki dla zabytków, które są dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej, to – niezależnie od okoliczności utraty i odpowiedzialności za nią – szanujmy też schedę niemiecką. To wyznacznik naszej kultury i naszego miejsca w Europie.
Tymczasem do prasy przedostały się informacje o planowanej amerykańskiej megaprodukcji filmowej, która przewiduje wysadzenie w powietrze mostu w Pilchowicach. Wprawdzie obiekt jest w ewidencji zabytków, a konserwatorka wojewódzka rozpoczęła procedurę jego wpisu do rejestru, ale wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski udzielił wywiadu, w którym rozwiał wszelkie wątpliwości co do planów amerykańskich producentów filmowych i polskiego ministerstwa.
Pozwolił sobie w imieniu ministerstwa powiedzieć o moście, że to: »Relikt postindustrialny. Stoi zrujnowany, nieużywany, nikt nie cieszy tym oka. To nie ma wartości ani artystycznej, ani naukowej, ani społecznej«. W dalszych wywodach wygłosił pogląd, że »nie każda stara rzecz jest zabytkiem. Wyraźnie jest napisane w ustawie, że zabytkiem jest tylko to, co ma wartość społeczną, artystyczną bądź naukową. W sztuce i kulturze ta wartość powstaje tylko wtedy, jeśli jest relacja między obiektem kultury a człowiekiem. Jeśli więc obiekt jest nieużytkowany, niedostępny, to nie ma takiej wartości. Więc to nie jest zabytek«.
Uważam te wypowiedzi za skandaliczne, ignorują bowiem nie tylko stan wiedzy na ten temat, ale przede wszystkim polskie prawodawstwo, za które odpowiada resort przez pana Lewandowskiego reprezentowany.
Nigdzie nie ma zacytowanych stwierdzeń, które jakoby zawiera polska ustawa o ochronie zabytków. Pan Lewandowski po prostu na potrzeby wywiadu zmyśla. Dla pana wiceministra nie ma też znaczenia list Prezydenta Światowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego TICCIH, dr Milesa Oglethorpa, wystosowany do polskiego premiera. Mówi o nim lekceważąco: »Ludzie myślą, że jak jakaś organizacja podpisuje się po angielsku, to jest to od razu ważna organizacja. Tak, napisali do nas list. Ktoś im to nagrał«. No cóż, żadna organizacja podpisująca się po niemiecku nie odważy się bronić tego dzieła z początku XX wieku inżyniera Ottona Intzego, stanowiącego część inwestycji przemysłowo-turystycznej, jaką był zalew i zapora w Pilchowicach, w tamtych czasach największej konstrukcji tego rodzaju w Europie. Za dużo w ostatnich latach padło złych słów w odniesieniu do naszych zachodnich sąsiadów.
Tak rażącej buty, ignorancji, braku kompetencji i lekceważenia prawa w odniesieniu do zakresu odpowiedzialności reprezentowanego resortu już dawno nie było na polskiej scenie politycznej, niewolnej przecież od uchybień. Dla pana Lewandowskiego powinno to oznaczać koniec kariery urzędniczej i politycznej.
Nie ma żadnego uzasadnienia dla wysadzenia mostu w Pilchowicach w powietrze na potrzeby filmu amerykańskiego, a mrzonki o promocji Polski (akcja filmu ma dziać się w Szwajcarii) to jedynie dowód na zaściankowe myślenie i kompleksy. Dopuszczenie do zniszczenia tego mostu będzie kompromitacją światową, na długie lata zmieniającą sens pojęcia »polska szkoła konserwacji«. Jest mi po prostu wstyd.
I przypominam, wspólne dziedzictwo to nie tylko poniemieckie zabytki w Polsce, ale także polska spuścizna na Wschodzie.
Więc zanim pozwolimy na ozdobienie pięknym wybuchem kilkusekundowej sekwencji amerykańskiej megaprodukcji (z powodzeniem do zrobienia wirtualnie), pomyślmy, jak będziemy bronić »naszych« zabytków, gdy okaże się, że kolejny odcinek »Mission Impossible« będzie kręcony kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów na wschód od polskiej granicy, a w powietrze wylecieć ma jakieś dzieło polskiego inżyniera czy architekta”.

Rok 2021 ma być Europejskim Rokiem Kolei. Tylko czy wtedy będziemy jeszcze należeć do Europy?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Czy powinniśmy być szczęśliwi, że Tom Cruise wysadzi most Pilchowicki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *