Akademia Górniczo-Hutnicza

 

Idąc w kierunku Błoń, często wybieram drogę przez teren AGH. Byliście tam ostatnio? Wszystko zmieniło się nie do poznania. Patrzę na pięknie utrzymaną zieleń, na rzeźby,
i mam wrażenie, że idę przez park, szczególnie w weekendy albo w czasie wakacji, gdy jest tam kompletnie pusto.

01.Czy to park02.Czy to park03.Czy to park04.Czy to park

Park, a może nawet ogród botaniczny? 🙂

05.Moze ogrod botanicznyNie jestem czuła na urządzenia mechaniczne i kombajn ścianowy KWB 3RDS nie robi na mnie większego wrażenia.

06.kombajn scianowy

Co innego wagonik kolejki – on mi się dobrze kojarzy.

07.kolejka

Znakomitym pomysłem jest zilustrowanie hasła „AGH lokomotywą przemysłu” zabytkową lokomotywą wyprodukowaną w 1943 roku przez F. Schichau GmbH w Maschinen und Lokomotivfabrik. Towarowa lokomotywa parowa po wojnie służyła w PKP, a później, gdy była zbyt stara, aby pracować, rdzewiała pod płotem. Na szczęście dzięki inicjatywie studentów, którą poparły władze AGH, Żyletę (bo takie imię dostała na chrzcie – prawdziwym, z szampanem) odnowiono i w maju 2009 roku ustawiono na terenie AGH, od strony ulicy Czarnowiejskiej. Obok stoi tender, czyli wagon na węgiel i wodę, oraz drugi wagon, podobno wojskowy i podobno z pryczami.

08.Zyleta

09.Zyleta10.wagon

A kawałek dalej jest równikowy zegar słoneczny (z instrukcją używania).

11.zegar sloneczny

Już za ck Austrii Kraków starał się o powołanie w mieście akademii, która by kształciła inżynierów górników i hutników. W końcu 31 maja 1913 roku cesarz Franciszek Józef  łaskawie zatwierdził utworzenie wyższej szkoły górniczej w Krakowie. Inauguracja pierwszego roku akademickiego miała się odbyć w październiku 1914 roku – dokładnie sto lat temu. Wybuchła jednak wojna, nazwana później Wielką Wojną. Jak przeczytałam na stronie AGH, urzędnik magistratu napisał na rogu jednego z dokumentów: „Wskutek wybuchu wojny nie otwarto akademii górniczej, cała sprawa odroczona do spokojnych czasów”.
Na spokojne czasy trzeba było czekać aż pięć lat: 20 października 1919 roku naczelnik państwa marszałek Józef Piłsudski dokonał uroczystego otwarcia Akademii Górniczej. Uroczystość odbyła się w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdyż kamień węgielny pod gmach nowej uczelni położono dopiero w czerwcu 1923 roku. Zbudowano ją na dalekich przedmieściach, które dziś są centrum miasta.

12. luty 1932, zbiory NAC13. pazdziernik 1935, zbiory NAC14. pazdziernik 1935, zbiory NAC

Podobają mi się budynki AGH – i te przedwojenne, i te nowoczesne.

15.budynki AGH

16.budynki AGH17.budynki AGH

Podobają mi się żywopłoty, kwiaty, rzeźby otoczone kępami ozdobnych traw.

18.AGH19.AGH20.AGH

Nawet smok Spawuś. No bo w Krakowie bez smoka ani rusz.

21.smok

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *